Pozwoliłam sobie umieścić widoczki:
po lewej Zamku z Książa w pobliżu Wałbrzycha a po prawej z okolic moich rodzinnych stron a mianowicie Zamku z Pieskowej Skały.
Renesansowy zamek w Pieskowej Skale powstał w XIV wieku, na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i wchodził w skład systemu obronnego na granicy ze Śląskiem. Strażnica ta strzegła ważnej drogi handlowej z Krakowa do Wrocławia biegnącą doliną Prądnika. Od XIV w pełniło rolę rezydencji kilku możnych rodów polskich. Jako pierwsi w historii Pieskowej Skały zapisali się Szafrańcowie. Najlepiej zachowana rezydencja na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się ona 30 km od Krakowa, 70 km od Katowic a 8 km od Ojcowa.
Na Dolny Śląsk przywędrowałam z ziemi krakowskiej a konkretnie z małego miasteczka Skała w pobliżu Ojcowa i wspomnianej Pieskowej Skały.
Miasteczko to leży w odległości 20 km od Krakowa, 24 km na wschód od Olkusza. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1228 roku („Kronika Polska ” - Jana Długosza) a związane są z walkami o tron krakowski, jakie toczyli ze sobą: książę śląski Henryk Brodaty i książę Konrad Mazowiecki. Źródłowe informacje mówiące o budowie zamku pod Krakowem przez ks. Henryka Brodatego zlokalizowanego w Przegini, względnie w Skale.
Ciekawostka:
W Ojcowie znajduje się kilka ciekawych miejsc historycznych np. „Kaplica na Wodzie” - pw. „św.Józefa Rzemieślnika” (Robotnika). Została zbudowana w 1901 roku z inicjatywy dr Stanisława Niedzielskiego w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które zostały przerobione na obiekt sakralny. Umieszczenie kaplicy nad rzeką Prądnik wiąże się z wydanym przez cara Mikołaja II zarządzeniem, zabraniającym budowania obiektów sakralnych na „ziemi ojcowskiej”, dlatego też postanowiono wybudować taki obiekt „na wodzie”. Kaplica zbudowana jest w stylu szwajcarsko-ojcowskim, na planie symetrycznego krzyża o wymiarach 5 x 11m , wewnątrz znajdują się trzy ołtarze w kształcie szczytów chałup.
W szczycie głównego ołtarza umieszczone jest słońce, a pod nim figurki pięciu świętych. Po bokach ołtarza głównego znajdują się dwa orły symbolizujące Polskę „nad trzema wężami” (symbole trzech zaborców). W głównym ołtarzu mieści się obraz Matki Boskiej Wspomożenia namalowany w 1901 roku przez jedną z kuracjuszek. Prace stolarskie wykonali miejscowi rzemieślniczy. Kaplica zwieńczona jest „ażurową wieżyczką”, którą odnowiono w 1996 roku. Kaplica jest czynna, w niedzielę i święta. Pierwsze wzmianki na temat Ojcowa pochodzą z roku 1370. Ojców kojarzony jest niewątpliwie z Ojcowskim Parkiem Krajobrazowym (leży w centrum OPN) oraz z najstarszymi w Polsce znaleziskami archeologicznymi dotyczącymi śladów człowieka (datowane na 250-115 tys. p.n.e.).
Atrakcje turystyczne Ojcowa to również ruiny Zamku pochodzącego z XIV w. (wybudowany na miejscu dawnego dworu drewnianego z 1285 roku, przez Kazimierza Wielkiego). Po rozbiorach Polski został opuszczony i popadł w ruinie. W 1829 roku częściowo rozebrany. Do współczesnych czasów zachowały się fragmenty murów i części mieszkalnej, wieża, baszta, brama oraz studnia. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Muzeum PTTK, Kaplica "Na Wodzie", Jaskinia Ciemna (położona na wysokości 410 m n.p.m.). Jaskinia ta to wspólny system korytarzy i komór o długości 230 m (w tym jaskinia właściwa 150 m). Jaskinia ta jest obiektem licznych badań archeologicznych. Grota Łokietka (długość jaskini to 270 m), położona na stoku Góry Chełmowej. Według legend to tu właśnie znalazł schronienie Władysław Łokietek podczas walk o tron krakowski. Dziś jestem związana z Wałbrzychem ponad pół wieku, tutaj los związał mnie i moje dwie córki i ich rodziny, zamieszkałe w Szczawnie Zdroju. Odwiedzając zamek Książ przypomina mi się właśnie zamek z Pieskowej Skały, porównuję tarasy i klomby zamkowych ogrodów, która są prawie identyczna jak w Pieskowej Skale. Również w Wałbrzychy w mojej dzielnicy jest kościół pw. „Józefa Robotnika”. Z mojego okna widać górę Chełmiec 851m n.p.m. w Ojcowie jest Góra Chełmowa (453m n.p.m.).
Po przejściu na emeryturę z ogromną radością przyjęłam wiadomość, że PWSZZ im. „Angelusa Silesiusa” oraz Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe organizują Uniwersytet Trzeciego Wieku przyjmując nazwę „Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku”. I tak zostałam słuchaczką pierwszego roku akademickiego SUTW 2003/2004 roku. Obecnie już na czwartym roku. Mam nadzieję, że edukacja moja, pomimo sędziwego wieku potrwa jeszcze kilka lat. Obecnie uczęszczałam na zajęcia programowe: wykłady wybitnych specjalistów, sekcję poezji, lektorat z języka niemieckiego, klub literacki, kinezjologię, gimnastykę, informatykę. Biorę również udział w wyjściach do Teatru Dramatycznego, Filharmonii, często odwiedzamy Biuro Wystaw Artystycznych mieszczące się w książańskim zamku, wyjściach do kina oraz w wycieczkach turystyczno-achkrajoznawczych w okolicach Wałbrzycha oraz do pobliskich miasteczek czeskich. Tyle wspomnień o sobie, ponżej prezentuję kilka widoczków związanych z interesującym tematem, by pokazać zbieżność okolic i miejsc związanych ze mną.
Jednocześnie pragnę podziękować Państwu za czas poświęcony i spędzony na mojej stronie.

Pieskowa Skała

Pieskowa Skała

Pieskowa Skała
taras

Pieskowa Skała
taras

Zamek Książ

Książ dziedziniec

Książ - taras górny

Książ - taras dolny

Ojców
Ruiny zamku

Ojców
kościół na wodzie

Ojców
wnętrze kościółka

Pieskowa Skała
Maczuga Herkulesa

Powrót do strony głównej